Ето как премина Денят на четенето в класните стаи на нашето училище.
Денят на четенето в I "В" клас започна от сутринта с поздрава:"Честит ден на четенето!" към всеки новодошъл ученик. В часа по БЕЛ /ИП/ учениците отговаряха на въпросите: "Какво е за мен училището?", "Полезно ли е да разхвърлям", "Как да стана откривател?", "Трябва ли да ме сравняват", "Как се учи чакане?" . След остроумните и забавни отговори първокласниците слушаха прочит на стихотворения - отговор на въпросите, над които бяха разсъждавали, от книгата "Питанки" на съвременната българска поетеса Петя Кокудева.
Децата, които могат да четат, посветиха междучасията на книгите в къта за четене.
В I "Б" клас учениците рисуваха и разглеждаха книжки. През следващите месеци те ще трупат опит в четенето и един ден ще бъдат истински читатели!
В Деня на четенето някои от по- големите ученици в училището гостуваха на по- малките си приятели като посланици на четенето.
Учениците от II "В" клас посетиха първокласниците от I "Б" и I "А" клас и им прочетоха любима приказка. Учениците от IV “А“ клас пък гостуваха на децата от I "В" клас. Пред тях те представиха своите проекти „Четящите деца“ и им четоха български народни приказки.
Петокласниците също се включиха в Деня на четенето. Те бяха донесли любими книги, които представиха пред своите съученици. Едни от най- харесваните автори се оказаха Джоан Роулинг и Роалд Дал, както и други чуждестранни писатели, които пишат на съвременни теми, но преплитат в тях чудеса и магии. Интерес предизвикаха книгите за пътувания, биографията на Роналдо, приказки, книги на коледна тема, „Малки жабешки истории“ на Йордан Радичков и др. Сред петокласниците има и три деца, които са автори на разкази, издадени в книгата „Нашите 12 първи разказа“.
Денят на четенето намери място и в часа по български език на учениците от VII „А“ клас. Те проведоха дискусия на тема „Има ли бъдеще книгата?“, в която бяха изразени различни мнения. Според учениците книгите развиват мисленето и въображението на човека, предлагат уникални възможности за емоционално и интелектуално обогатяване. Чрез тях хората могат да разберат повече за себе си, за света и за другите култури. По думите на седмокласниците книгите имат бъдеще, като хартиените ще съществуват паралелно с дигиталните формати. Водещият на дискусията обобщи, че книгите са безценен източник на знания и вдъхновение.
В края на часа Петьо Парашкевов прочете своето стихотворение „Четящите деца“.
Денят на четенето предложи приятни срещи и преживявания на малките и по- големите ученици в ОУ „Валери Петров“. Вярно, че четенето е самотно занимание, но какво по- хубаво от това да споделиш прочетеното, а книгата да обединява децата и да ги разкрасява. Защото, по думите на писателя Георги Господинов, „четящият човек е красив“.